fbpx

Web Site İçerik Eklentisi Hakkında Bilgi

İşiniz için bir web sitesi sahibi oldunuz ve asıl işin şimdi başladığını fark ettiniz bile. Herkes web sitesi sahibi olabilir ancak ülkemizdeki 10 milyon web sitesi içerisinden üst sıralara tırmanmak için web sitenizin içeriği ile fark yaratmanız gerekir. Müşteriler web sitelerini teslim aldıktan sonra genelde akıllarına ” Web Sitesi İçeriklerimi Nasıl Hazırlarım? ”  “Ne yazmam gerek?”  gibi sorular geliyor.

Normal İçerik ve Web Sitesi İçeriği Arasındaki Farklar:

Normal bir yazı yazmakla web sitesi için içerik yazmak arasındaki farkları çok açık. Web sitenize yazı hazırlarken öncelikle şunu aklınızda bulundurmalısınız, İnternet kullanıcılarının hepsi okumayı sevecek diye bir kural yok. Web sitelerine giren insanların çoğu yazıları irdeleyerek okumak yerine göz atmayı tercih ediyor. Metni okumaya başladıklarında aradıklarını kısa sürede bulamayan kullanıcılar sıkılarak hemen web sitenizden çıkacaktır. Bu nedenle Ziyaretçi kitleniz neyi arıyor onu bilmelisiniz ve direk konuya girmelisiniz.

Başlık ve İçerik Uyumlu Olmalı:

İnternet kullanıcıları Google, Yandex , Yaani , Yahoo ya da başka bir arama motorundaki bir arama kutusuna bir başlık yazdıklarında arama motorunun sonuçlarının kendi aramaları ile alakalı bilgi sunmasını beklerler. Sitenizi tıklar , alakasız veya güncel olmayan bilgiler bulurlarsa, ihtiyaç duydukları şeyi bulmak için sitenizden bir sonraki siteye geçiş yapacaklardır.

İçeriğinizi Kısa Tutmalısınız:

Web kullanıcıları sitenizi hızlıca ziyaret ederek hemen bilgiye ulaşmayı hedeflerler. Lafı dolandırmadan vermek istediğiniz bilgiyi vermelisiniz. Edebiyat dersinde kompozisyon yazmadığınızı unutmamalısınız. Kısa ve öz cümleler ile çok uzun olmayan paragraflar kullanmalısınız. Hatta mümkün olduğunca madde ve alt başlık kullanarak yazabilirsiniz. Son dönemde “Zayıflamanın 5 Yolu” , “Web Sitenize Trafik Sağlamanın 125 Yolu” gibi başlıklar dikkatinizi çekmiştir. İnsanlar artık madde madde ve birçok başlığı olan, direkt sonuç odaklı içerikleri okumayı seviyor.

Fotoğraf ve Videolar Güncel, Özgün Olmalı:

Bir web sitesi içeriği sadece yazı yazmaktan ibaret değildir. Hakkımızda sayfası, sık sorulan sorular, iletişim bölümü, fotoğraflar, videolar hepsi birer içeriktir. Web sitenize video, fotoğraf ekleyecekseniz siz çekip yükleyin. Google artık fotoğrafların bile kopyalama olduğunu anlıyor. Web sitenize yüklediğiniz her şey benzersiz olmalı. İş yerinizin fotoğraflarını çekin, elemanlarınızın işi nasıl yaptıklarıyla ilgili videolar çekin ve YouTube ‘a yükleyin.

Dil Bilgisi ve Yazım Hatalarını Kontrol Etmelisiniz:

Web Sitesi İçeriği Nasıl Hazırlanır? sorusunda dikkat edilmesi gereken temel özelliklerden birisi dil bilgisi kurallarına uymaktır. Profesyonel bir web sitesi hataya yer bırakmaz. Yazdığınız metinleri mutlaka bir gözden geçirin. Arada ufak tefek hatalar belki gözden kaçabilir ancak yazım yanlışlarıyla dolu bir web sitesini kimse okumak istemeyecektir.

SEO Kurallarına Göre İçerik Hazırlamalısınız:

SEO anahtar kelimeler olsa da  metinlerinizde bu anahtar kelimeleri kullanırken aşırıya kaçmamalısınız. Anlamsız, sadece anahtar kelimelerin olduğu metinler eklediğinizde ziyaretçiler web sitenize girdiği an geri çıkacak ve siteniz arama motorlarında geri sıralara gönderilecek. Anahtar kelimeleri metnin anlamını bozmadan içeriğe yedirmeniz ve okuyucunun sıkılmadan okuyacağı metinler yazmalısınız.

Müşterileriniz Gibi Düşünmelisiniz:

Potansiyel müşterilerin sektörünüzle ilgili akıllarına gelebilecek soruları, karşılaşabilecekleri sorunları düşünerek hareket edin.

Ülkemizde henüz çoğu kişi içeriğin önemini kavramadığı için yapacağınız içerik çalışmaları sizi 5-6 ay içinde Google reklam masraflarından kurtarabilir noktaya getirecektir.

ÖNCE İÇERİĞİ YERLEŞTİRİN

Yeni bir web sitesi yaptırmak üzeresiniz, önce içeriğinizi yerleştirdiğinizden emin olun. Web tasarımı deneyimi bu şekilde çok daha iyi olacaktır. Çoğu durumda, mevcut sitenizdeki içerik, çeşitli nedenlerden ötürü işe yaramayacak. Tarihi eskidir, artık kim olduğunuzu ya da kim olmak istediğinizi yansıtmamaktadır. Modern tasarımınız için modern içeriğe ihtiyacınız var. Ve bunu bu sırada yaratmalısınız.

Medyaweb.NET 12 yılı aşkın tecrübesi ve yeni teknolojileri takip eden profesyonel ekibiyle size yardımcı olabilir. Unutmayın firmamız web tasarım, web yazılım, SEO , Google Ads Reklamları ve Dijital Pazarlama konularında profesyonel bir ekibe sahip. Bizimle iş yaptığınızda bu konularda uzman bir ekibi kiralamış olacaksınız.

Benzer Eklentiler